Άουγκσμπουργκ – Χέρτα 0-2: Πρώτη νίκη για τους πρωτευουσιάνους (hls)

Mε τους βαθμούς της νίκης έφυγε η Χέρτα από τη Βαυαρία, καθώς οι Βερολινέζοι επικράτησαν 2-0 της Άουγκσμπουργκ σε παιχνίδι για την πέμπτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Η Χέρτα άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με κεφαλιά του Ντόντι Λουκεμπάκιο μετά από σέντρα του Πλάτενχαρντ, ενώ στο 93ο λεπτό οι πρωτευουσιάνοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με πλασέ του πρώην παίκτη της Άουγκσμπουργκ, Μάρκο Ρίχτερ.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, η Άουγκσμπουργκ βράβευσε τον Γιαν Μοράβεκ για την δεκαετή παρουσία του στον γερμανικό σύλλογο (συνεχίζει στους Μποέμιανς).

Οι Βερολινέζοι έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς στην Μπουντεσλίγκα, ενώ η Άουγκσμπουργκ έμεινε στους τρεις βαθμούς.