Ντόρτμουντ-Χοφενχάιμ 1-0: Ακόμη μια νίκη με το αγαπημένο της σκορ (hls)

Η Ντόρτμουντ "πάτησε" στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα νικώντας την Χοφενχάιμ με το αγαπημένο της σκορ, καθώς 3 από τις 4 νίκες της ήρθαν με 1-0.

Το γκολ του Μάρκο Ρόις από το 16ο λεπτό ήταν αρκετό για την ομάδα του Τέρζιτς, ‘ωστε να καταβάλλει την αντίσταση της φιλόδοξης Χοφενχάιμ. Ο αρχηγός ήταν εκεί για να κάνει γκολ την πάσα του Μπραντ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, όταν και θα μπορούσαν να έχουν κάνει κι άλλα γκολ με Μοντέστ και Μπάινο-Γκίτενς.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Το ημίχρονο έκλεισε με άλλες δύο ευκαιρίες με Ρόις και Μπέλιγχαμ. Η Χοφενχάιμ έκανε 3 αλλαγές στο ημίχρονο και αύξησε την επιθετικότητά της. Από τη στιγμή που δε βρήκε γκολ με Ρουτέρ και Κράμαριτς μέχρι το 55′, η Ντόρτμουντ άντεξε και ήταν αυτή που απείλησε με Μοντέστ για να “κλειδώσει” το ματς.

Δεν τα κατάφερε, αλλά το τρίτο της 1-0 στη σεζόν την έφερε στην κορυφή με 12 βαθμούς τουλάχιστον μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου.