Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ 1-1: Τουλάχιστον δεν ηττήθηκε

Τη νίκη για να ελπίζει στην παραμονή στη Bundesliga ήθελε η Στουτγκάρδη, τελικά όμως «βολεύτηκε» με την ισοπαλία και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, θα δώσει μεγάλη «μάχη» με την Αρμίνια Μπίλεφελντ για την αποφυγή της 17ης θέσης που οδηγεί χωρίς πλέι οφ στη Τσβάιντε Λίγκα.

Από την άλλη πλευρά η Βόλφσμπουργκ με τον βαθμό που απέσπασε στο «Mercedes Benz Arena» σώθηκε και μαθηματικά. Οι «λύκοι¨προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Άρνολντ ο Μπρουκς με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Με πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα, πλην κάποιων σουτ έξω από την περιοχή.

Η λύτρωση για το συγκρότημα του Ματαράτσο ήρθε στο 89ο λεπτό, με τον συνδυασμό δύο αλλαγών του Ιταλοαμερικανού τεχνικού. Ο Μιλό έκανε τη σέντρα και με ωραίο πλασέ ο Φίριχ έγραψε το τελικό 1-1