Μάιντς-Ντόρτμουντ 0-1: Δύσκολη νίκη, πιο κοντά στην κορυφή (hls)

Με γκολ του Βίτσελ η Ντόρτμουντ νίκησε με 1-0 στην έδρα της Μάινς σε εξ αναβολ'ής αγώνα της 25ης αγωνιστικής και μείωσε την απόστασή της από την κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με ελάχιστες καλές στιγμές στις δύο περιοχές. Η Ντόρτμουντ απείλησε πρώτη με τον Αζάρ να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Τσέντνερ, ενώ η ομάδα του Σβένσον δημιούργησε τρεις καλές στιγμές με τους Σταχ στο 24′, Μπούρκαρτ στο 27′ και Στέγκερ στο 45′ να μην σημαδεύουν εστία.

Η Ντόρτμουντ ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και έγινε περισσότερο επικίνδυνη μετά την είσοδο του Χόλαντ στο παιχνίδι. Ο Νορβηγός νικήθηκε από τον Τσέντνερ σε πολύ ωραίο σουτ που επιχείρησε στο 68′. Ο Ρέινα πέρασε επίσης ως αλλαγή στο παιχνίδι, εκτέλεσε υπέροχα φάουλ στο 87′ και ο Βίτσελ με το πρώτο του γκολ στη Μπουντεσλίγκα μετά από 13 μήνες έδωσε τη νίκη τους φιλοξενούμενους που μείωσαν στους 4 βαθμούς την απόστασή τους από την κορυφή και τη Μπάγερν.