Βόλφσμπουργκ – Γκρόιτερ Φ. 4-1 : Λύτρωση (hls)

Μετά από εννέα αγώνες δίχως τρίποντο η Βόλφσμπουργκ νικησε 4-1 την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ. Άτυχοι οι φιλοξενούμενοι, υπερβολικό το τελικό αποτέλεσμα αλλά δίκαιη νίκη για τους λύκους.

Η Βόλφσμπουργκ μπήκε δυνατά, με μεταγραφές στην ενδεκάδα (…Κρούζε και Βιντ), σκόραρε στο 7ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Βρανξ με τον σύλλογο και όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά.

Η Γκρόιτε συνήλθε μετά το 25ο λεπτό όμως, βγήκε στην επίθεση, έκανε ευκαιρίες και ισοφάρισε δίκαια με πέναλτι του Χέργκοτα (44′).

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα πήγαν καλά για την Βόλφσμπουργκ με την βοήθεια της τύχης αλλά και του τερματοφύλακα Μπούρχερτ.

Στο 49ο λεπτό βγήκε χωρίς λόγο από την εστία του και ο Βρανξ έκανε το 2-1 σε κενή εστία. Στο 70ο λεπτό φάουλ του Άρνολντ κόντραρε στο τείχος και άφησε άγαλμα τον Μπούρχερτ ενω το ίδιο συνέβη και σε σουτ του Φίλιπ (75′) ο οποίος σημείωσε το τελικό 4-1.

Βόλφσμπουργκ (3/4/3) : Καστέιλς – Λακρουά, Μπορνόου, Μπρουκς (85′ Φαν ντε Φεν) – Μπάκου, Άρνολντ, Γκέρχαρντ (65′ Φίλιπ), Στέφεν (65′ Ρουσιγιόν) – Βρανξ, Κρούζε (83′ Βαλντσμιντ), Βιντ (65′ Μπιόλεκ)

Γκρόιτερ Φ. (4/4/2) : Μπούρχερτ – Άστα, Γκρίσμπεκ, Φίρχεφερ, Βίλεμς (79′ Ίτερ) – Κρίστιανσεν (72′ Ρασλ), Ζέγκουιν, Τίλμαν (85′ Γκριν), Ντούτζιακ (72′ Νίλσεν) – Χεργκοτα (79′ Αμπιάμα), Λέβελινγκ.