Στουτγκάρδη – Χέρτα 2-2 : Μισογεμάτο το ποτήρι (hls)

Η Στουτγκάρδη με την Χέρτα έμειναν στην ισοπαλία 2-2. Θετικό ντεμπούτο στον πάγκο των φιλοξενούμενων για τον νέο προπονητη Ταϊφούν Κορκούτ.

Η Χέρτα με νέο προπονητή στον πάγκο τον, γεννημένο στην Στουτγκάρδη, Ταϊφούν Κορκούτ έπαιξε στην Στουτγκάρδη και για είκοσι λεπτά φάνηκε να μην έχει μάθει τίποτα από τον νέο κόουτς.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights της αναμέτρησης

Η Στουτγκάρδη με γκολ των Μαρμούς (15′) και Φέρστερ (19′) έφτασε στο 2-0 και έμοιαζε να κάνει περίπατο. Ξαφνικά όλα άλλαξαν.

Η Χέρτα βγήκε στην επίθεση και άρχισε να ρισκάρει και να δικαιώνεται.

Μείωσε με εξαιρετικό σουτ του Γιόβετιτς (40′) και ισοφάρισε με τον ίδιο παίκτη στο 76ο λεπτό μετά από εκπληκτική ασίστ του Μπελφοντίλ.

Στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι πιο δυνατοί άγγιξαν το τρίποντο αλλά δεν βρήκαν μεγάλη ευκαιρία. Η Στουτγκάρδη φεύγει ικανοποιημένο από το γήπεδο γιατί άντεξε στην πίεση και κράτησε τον βαθμό και η Χέρτα γιατί κατάφερε να επιστρέψει από το 2-0 και να πάρει την ισοπαλία.

Ικανοποιημένοι και οι δύο… μισογεμάτο το ποτήρι.

Στουτγκάρδη (3/3/2/2) : Μίλερ – Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο – Μάσιμο (50′ Τιμπιντί), Έντο, Σόσα – Φέρστερ, Μαγκάλα (75′ Κάρατσορ) – Μαρμούς, Αλ Γκαντιουί (62′ Σίλας)

Χέρτα (4/4/2) : Σβόλοβ – Πέκαρικ, Μπογιάτα, Τορουναρίγκα (72′ Σταρκ), Πλάτενχαρντ – Ρίχτερ (72′ Μπόατενγκ), Ασκασιμπάρ, Νταρίντα, Μαολιντά (63′ Εκέλενκαμπ) – Γιόβετιτς, Μπελφοντίλ (85′ Πιότεκ)