Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μάιντς 1-2: Την «βύθισε» ακόμη περισσότερο (hls)

Η Μάιντζ νίκησε με 2-1 την Αρμίνια Μπίλεφελντ στην «Σούκε Αρίνα» για την 10η αγωνιστική της Bundesliga και την άφησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών που τους έφεραν ακόμη ψηλότερα στην βαθμολογία.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Αρμίνια από την άλλη πλευρά έμεινε για 10η αγωνιστική χωρίς νίκη κάτι που είχε συμβεί και την σεζόν 2008-09 όταν και υποβιβάστηκε.
Η Μάιντζ άνοιξε το σκορ στο 25’ όταν μετά από το σουτ του Ονισίβο και την ασθενή απόκρουση του Ορτέγα Μορένο, ο Λι με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.
Η Αρμίνια κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 42’ με σουτ του Λάουρσεν μετά από φάση διαρκείας.
Στην επανάληψη η Μάιντζ, στο 68’ ΄κανε το 1-2 όταν ο Μπούργκαρντ, έκλεψε την μπάλα από τον Πίπερ, μπήκε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στοπν πάγκο για την Αρμίνια ο Στέφανος Καπίνο, ενώ ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε για τους γηπεδούχους ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης.