Χέρτα Β.-Γκλάντμπαχ 1-0: Με όπλο την άμυνα (hls)

Η Χέρτα επικράτησε στο «Ολίμπια Στάντιον» με 1-0 της Μπορούσια Μένχενγκλαντμπαχ για την 9η αγωνιστική της Bundesliga.

Το παράδοξο της υπόθεση είναι ότι η νίκη ήρθε μετά από μια καταπληκτική αμυντική εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, από την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.
Η Γκλάντμπαχ μπήκε δυνατά, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες με Ελβέντι και Έμπολο να σκοράρει.
Η Χέρτα στην πρώτη επίσκεψη της στην εστία των φιλοξενούμενων, σκόραρε στο 40’ με σουτ του Ρίχτερ μέσα από την περιοχή.
Στην επανάληψη η Γκλάντμπαχ πίεσε, αλλά χωρίς να μπορέσει να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων.
Μοναδική στιγμή για γκολ ένα σουτ του Χέρμαν στο 84’ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.