Στουτγάρδη-Λεβερκούζεν 1-3: Διατήρησαν την παράδοση οι «ασπιρίνες» (hls)

Η Λεβερκούζεν πέρασε από την «Μερσέντες Μπενζ Αρίνα» νικώντας με 3-1 την Στουτγάρδη για την 5η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι «ασπιρίνες» ανέβηκαν στην 3η θέση του πίνακα, πήραν τη νίκη παίζοντας με δέκα από το 30’ και διατήρησαν μια εξαιρετική παράδοση που τους θέλει να μην έχουν χάσει τα 19 από τα 21 τελευταία ματς κόντρα στην Στουτγάρδη.
Η Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά κι έκανε το 0-1 στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Άντριχ μετά από σέντρα του Μπάκερ.
Στο 19’ διπλασίασε τα τέρματα της όταν μετά από πάσα του Βιρτζ, ο Σικ με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μούλερ.
Στο 30’ ο Άντριχ έκανε ένα εγκληματικό μαρκάρισμα στον Κουλιμπάλι, είδε κίτρινη που μετά από χρήση VAR, έγινε κόκκινη αφήνοντας την ομάδα του με δέκα.
Στο 38’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαυροπάνος έπιασε κεφαλιά, ο Χραντέτσκι απέκρουσε και ο Μανγκαλά από κοντά μείωσε σε 1-2.
Στην επανάληψη η Στουτγάρδη πίεσε, αλλά σε αντεπίθεση στο 70΄ο Φλόριαν Βιρτζ με ωραίο σουτ έκανε το τελικό 1-3.
Ο Μαυροπάνος έπαιξε όλο το ματς, ενώ ο Ρέτσος ήταν στην αποστολή της Λεβερκούζεν αλλά δεν αγωνίστηκε.