Στουτγκάρδη – Φράιμπουργκ 2-3: Δεν έφτανε ο Μαυροπάνος (hls)

Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε με 3-0 στην έδρα της Στουτγκάρδης και μέχρι το 35ο λεπτό ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Η Φράιμπουργκ με το 3-2 ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή.

Την τελευταία διετία η Φράιμπουργκ ήταν αήττητη σε τέσσερα ματς με την Στουτγκάρδη και μέσα σε δέκα λεπτά φάνηκε ότι το πιθανότερο ήταν να παραμείνει.

Ο Τζόνγκ (3′, 9′) έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της ομάδας στην Μπουντεσλίγκα που πετυχαίνει δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στο ημίωρο και με την Στουτγκάρδη να παραπαίει αμυντικά έγινε και το 0-3 από τον Χέλερ (28′).

Μέχρι το 40ο λεπτό η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ έκανε περίπατο. Στο 45ο λεπτό, ξαφνικά ο Μαυροπάνος πήρε την μπάλα, έκανε το 1-2 με τον Αλ Γκαντιουί και πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Μπουντεσλίγκα για το 1-3.

Αμέσως ακολούθησε και το 2-3 από τον Αλ Γκαντιουί (45+2).

Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν σχήμα στο δεύτερο ημίχρονο, έγιναν πιο προσεκτικοί αμυντικά. Δημιουργικά οι γηπεδούχοι δεν είχαν ιδέες και έχασαν στο τέλος δίκαια με 3-2.

Ο Μαυροπάνος δυστυχώς αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Φράιμπουργκ είναι αήττητη μετά από τρία παιχνίδια και προσωρινά στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Στουτγκάρδη (3/4/3) : Μίλερ – Μαυροπάνος (61′ Ίτο), Αντόν, Κεμπφ – Μάσιμο, Κλέμεντ (77′ Μιγιότ), Έντο, Σόσα – Φέρστερ (70′ Ντιντάβι), Κλίμοβιτς, Αλ Γκαντιουί

Φράιμπουργκ (4/4/2) : Φλέκεν – Κιούμπλερ, Λίνχαρτ, Ν. Σλότερμπεκ, Γκιούντερ – Σάλαϊ (81′ Σάντε), Κάιτελ (46′ Γκούλντε), Χέφλερ (46′ Έγκεσταϊν), Γκρίφο (46′ Χάμπερερ) – Τζονγκ (89′ Ντεμίροβιτς), Χέλερ