Μπριζ – Γανδη 1-0 : Δικό της το Σούπερ Καπ (hls)

Η Μπριζ κατέκτησε το 17ο Σούπερ Καπ της ιστορίας της επικρατώντας με 1-0 της Γάνδης στο Γιαν Μπρέιντελσταντιον.

Φανέρα ανέτοιμες Μπριζ και Γάνδη μονομάχησαν για το Σούπερ Καπ στην έδρα της πρωταθλήτριας.

Η Μπριζ είχε την κατοχή της μπάλας και τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Σκοβ Όλσεν στο 39ο λεπτό και το κράτησε εύκολα μέχρι το ημίχρονο.

Η κούραση της προετοιμασίας και η ζέστη έκαναν δύσκολο το έργο των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο. Το θέαμα δεν ήταν καλό, οι ευκαιρίες λίγες με καλύτερες για τους φιλοξενούμενους αλλά, όχι κάτι εντυπωσιακό.

Η Μπριζ κράτησε την νίκη και πήρε το 17ο Σούπερ Καπ της ιστορίας της σε είκοσι τελικούς.

Μπριζ : Μινιολέ – Μάτα, Μέχελε, Οτασάουι (59′ Οντόι) – Σκοβ Όλσεν (59′ Νούσα), Φόρμερ, Μπάμπα (66′ Οντόρ), Βανάκεν, Μέιγερ (83′ Σόουα) – Λανγκ, Τζούτγκλα (66′ Λάριν)

Γανδη : Ρουφ – Χάντσε-Όλσεν, Νγκαντού, Οκούμου – Σαμουάς, Κάστρο-Μόντες (46′ Μάρε), Κουμς (90+ Φοφανά), Γιούλσαγκε (84′ Λέμαγιτς), Φορτούνα – Κάιπερς, Τισουντάλι