Έουπεν – Σταντάρ Λ. 0-1: Κόκκινος τελικός (vid)

Η Σταντάρ Λίεγης νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Έουπεν και προκρίθηκε για 18η φορά στην ιστορία της στον τελικό του κυπέλλου Βελγίου.

Μια χαμένη χρονιά στο πρωτάθλημα για την Σταντάρ Λιέγης αλλά έχει την ευκαιρία μέσω κυπέλλου να διεκδικήσει την έξοδο στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις..

Επικρατώντας 1-0 της Έουπεν εκτός έδρας η ομάδα του Εμπάγε Λέγε θα διεκδικήσει το τρόπαιο περιμένοντας μια από τις Άντερλεχτ ή Γκενκ που αναμετρώνται στον δεύτερο ημιτελικό.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Αμάλα με δυνατό σουτ στο 65ο λεπτό. Η Σταντάρ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι Μουλέκα (31′) και Αμάλα (34′) ήταν άστοχοι.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγάλη ευκαιρία τους με δοκάρι του Μουσόνα (52′) και παράλληλα την ευκαιρία να παίξουν στον πρώτο μεγάλο τελικό της ιστορίας τους.

Η Σταντάρ θα διεκδικήσει το τρόπαιο για δέκατη-όγδοη φορά. Το έχει κατακτήσει οκτώ φορές στο παρελθόν με πιο πρόσφατη το 2018.