Αντβέρπ – Σταντάρ Λ. 4-0 : Εκδίκηση και πρόκριση

Στα μέσα Οκτώβρη, για το πρωτάθλημα η Σταντάρ Λιέγης είχε νικήσει 3-0 την Αντβέρπ. Η Αντβέρπ απάντησε με εμφατικό 4-0 στο κύπελλο και προκριθηκαν στα προημιτελικά.

Παρά τις απουσίες και τα προβλήματα που προέκυψαν με την εκκίνηση του αγώνα όπως ο τραυματισμός του Σκοτ (11′) η Αντβέρπ ήταν καλύτερη και πιο επικίνδυνη.

Προηγήθηκε με τον Μπατάιγ (16′) και αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να έχει κι άλλο γκολ με τις προσπάθειες των Μούγια (19′), Φρέι (21′) και Βαλέντσια (37′) στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ήταν πιο εύστοχη. Μπορεί ο Φρέι να έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (47′) αλλά τελικά σκόραρε στο 55ο λεπτό για το 2-0 και ο Μούγια πέτυχε το τρίτο γκολ σε κενή εστία (59′).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες το 66ο λεπτό λόγω αποβολής του Ντουσέν.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και πέτυχαν τέταρτο γκολ με τον καλύτερο της βραδιάς Στενχς (79′).

Η Αντβέρπ του Μαρκ Φαν Μπόμελ πήρε εκδίκηση για την ήττα στο πρωτάθλημα πριν από δύο μήνες και την πρόκριση για τους οκτώ του κυπέλλου.

Αντβερπ : Μπουτέζ – Ντε Λατ (75′ Άβιλα), Αλντερβέιρελντ, Πάτσο (80′ Αλμέιντα), Μπατάιγ – Βερμέιρεν, Στενχς – Βαλέντσια, Εκέλενκαμπ (75′ Φίσερ), Σκοτ (11′ Μούγια) – Φρέι

Σταντάρ Λ. : Μποντάρ – Ντουσέν, Μποκαντί (87′ Νούμπι), Λαΐφης – Φόσεϊ (62′ Μελεγκόνι), Τσίμιροτ, Μπάρετ – Τσάνακ (62′ Πέριτσα), Ντούνουμ (62′ Αλσάτε), Μπαλικουισά – Ντράγκους (62′ Όχιο)