Με το δεξί η Ντόρτμουντ

Στο μεγαλοπρεπές "Ζίγκναλ Ιντούνα Αρένα" και ενώπιον περίπου 80.000 θεατών, άνοιξε η αυλαία της Μπουντεσλίγκα. Η πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ δυσκολεύθηκε πολύ απέναντι στη Βέρντερ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (έπαιξε σε όλο το διάστημα του αγώνα) αλλά επικράτησε 2-1.

Στο μεγαλοπρεπές “Ζίγκναλ Ιντούνα Αρένα” και ενώπιον περίπου 80.000 θεατών, άνοιξε η αυλαία της Μπουντεσλίγκα. Η πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ δυσκολεύθηκε πολύ απέναντι στη Βέρντερ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (έπαιξε σε όλο το διάστημα του αγώνα) αλλά επικράτησε 2-1.
Ο Ρόις στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ντόρτμουντ, για να ισοφαρίσει στο 75′ ο Γκέμπε Σελασιέ. Το γκολ της νίκης για την πρωταθλήτρια πέτυχε ο Γκέτσε στο 81ο λεπτό.