«Ανάσα» για τη Χόφενχαϊμ

Μετά το 6-2 από τη Στουτγκάρδη εκτός έδρας, πριν τη διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων, η Χόφενχαϊμ επέστρεψε στις νίκες με το 2-1 επί της Μπορούσια Μένχενγκλαντμπαχ για την πέμπτη αγωνιστική της γερμανικής Μπουντεσλίγκας.

Ήταν το δεύτερο «τρίποντο» για τη 1899Η μετά to 1-5 στο Αμβούργο στις 17 Αυγούστου. Με το «τρίποντο» αυτό οι γηπεδούχοι έφθασαν τους οκτώ βαθμούς, ενώ η Γκλάντμπαχ γνώρισε την τρίτη εκτός έδρας ήττα της σε ισάριθμα ματς που έχει δώσει φέτος για το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μάρκους Γκίσντολ είχε δοκάρι στο 5΄ με τον Βόλαντ, αλλά και τις καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου μέρους. Σκόραρε στο 45΄ με τον Μοντέστ, έπειτα από συνεργασία με τον Ελιουνούσι, ενώ «καθάρισε», ουσιαστικά, το ματς εννέα αγωνιστικά λεπτά αργότερα (μετά τη διακοπή του ημιχρόνου) με τον Βόλαντ στο 54΄ να κάνει το 2-0 μετά από τελική πάσα του σκόρερ του πρώτου τέρματος.

Το μόνο που κατάφερε η Γκλάντμπαχ ήταν να μειώσει με τον Χργκότα στο 75΄ και να διαμορφώσει το τελικό 2-1, αν και στο δεύτερο μέρος είχε τις ευκαιρίες για να μπορέσει να πετύχει ένα γκολ ακόμη. Ο Σουηδός σκόρερ είχε μπει αλλαγή στη θέση του Χέρμαν στο 65΄.