Μπραουνσβάιγκ – Σάλκε 1-0: Έσπασε το ρόδι (highlights)

Με γκολ του Κάουφμαν η Μπράουνσβαϊγκ επικράτησε της Σάλκε με 1-0 που αντιμετωπίζει αρκετές δυσκολίες στην δεύτερη κατηγορία και η επάνοδος δεν θα είναι στρωμένη με ροδοπέταλα.

Η Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ φιλοξένησε τη Σάλκε λίγες μέρες μετά τη μεταξύ τους μονομαχία για το Κύπελλο στο οποίο η Σάλκε είχε επικρατήσει με σκορ 3-1. Στο ματς αυτό όμως πήρε την άτυπη ρεβάνς επικρατώντας με σκορ 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Κάουφμαν στο 21ο λεπτό.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Μπράουνσβάιγκ ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλο γκολ. Στο δεύτερ ημίχρονο το ματς άνοιξε, ο Ράις έκανε τρεις αλλαγές και βελετίωσε την ομάδα του η οποία στο ματς είχε δύο γκολ τα οποία όμως ορθώς ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Στο 68′ ο Ογουέγιαν είχε δοκάρι με φάουλ, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στις οποίες αναδείχθηκαν πρωταγωνιστές οι δύο τερματοφύλακες και η αστοχία. Έτσι η Σάλκε γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα και η Μπράουνσβαιγκ έκανε σεφτέ.