Ανόβερο – Ντάρμσταντ 2-1: Κερδισμένο το Αμβούργο και παράταση στην άνοδο (hls)

Η Ντάρμσταντ θα πρέπει να περιμένει την επόμενη αγωνιστική για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Μπουντεσλίγκα μετά την ήττα που υπέστη απέναντι στο αδιάφορο Ανόβερο.

Το Ανόβερο που δεν είχε κανένα βαθμολογικό κίνητρο κατάφερε να προηγηθεί σχετικά άνετα απέναντι στην αγχωμένη Ντάρμσταντ. Πρώτος χτύπησε ο Νίλσεν με το 8ο φετινό του γκολ (1-0, 11ο λεπτό) και στην συνέχεια ο Τόιχερτ που πέτυχε το 13ο φετινό του γκολ (2-0, 32ο λεπτό). Η Ντάρμσταντ μείωσε με τον Φίλιπ Τιτζ λίγο πριν φύει το πρώτο μέρος (2-1, 43ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο με την Ντάρμσταντ να ολοκληρώνει με εννέα ποδοσφαιριστές μετά τις αποβολές του Μπάντερ και του Μανού στο 86ο και το 93ο λεπτό. Η Ντάρμσταντ χρειάζεται μια νίκη για να επιστρέψει στην Μπουντεσλίγκα δύο στροφές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος. Κερδισμένο της αγωνιστικής το Αμβούργο που νίκησε την Ρέγκενσμπουργκ (1-5) μείωσε την διαφορά από τους πρωτοπόρους καθώς και η Χέντενχαϊμ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Πάντερμπορν (3-2).