Ντάρμσταντ – Σενκτ Πάουλι 0-3: Αναβολή στο πάρτι ανόδου (hls)

Η εξαιρετική Σενκτ Πάουλι πήγε με… πίστη και τράσος στο Ντάρμσταντ και πήρε τη νίκη με 3-0 χαλώντας το πάρτι ανόδου των γηπεδούχων. Η Ντάρμσταντ αν έπαιρνε τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι θα εξασφάλιζε την άνοδό της στην Μπουντεσλίγκα μετά τη σεζόν 2016/17 όπου και έπεσε. Όμως οι παίκτες του Χούρζελερ είχαν άλλη διάθεση από το να είναι… καλεσμένοι στο πάρτι. Πήγανα να το χαλάσουν και τα κατάφεραν, ανοίγοντας το σκορ στο 45ο λεπτό με το αυτογκολ του Τιέτζ, έκαναν το 2-0 στο 57′, βάζοντας πολύ γερά θεμέλεια νίκης, με τον Σάαντ.

Η Ντάρμσταντ σκόραρε στο 58′, ένα λεπτό μετά, όμως το γκολ δεν μέτρησε αφού στην αρχή της φάσης ο Τιετζ ήταν σε θέση οσφάιντ. Αν αυτό το γκολ μετρούσε, ίσως να μιλάγαμε διαφορετικά. Οι γηπεδούχοι ανοίχτηκα πολυ, άφησαν κενά στην άμυνά τους κάτι που τιμώρησε η Σενκτ Πάουλι με τον Όττο στο 84ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.