Πάντερμπορν – Ζανκτ Πάουλι 1-2 : Με διαφορά ψυχολογίας και ουσίας! (hls)

Την 6η νίκη σε ισάριθμα ματς μέσα στο 2023 πέτυχε η Ζανκτ Πάουλι, καθώς επικράτησε στο Πάντερμπορν με σκορ 2-1

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της Ζανκτ Πάουλι που κατάφερε να κυριαρχήσει στην “μάχη¨των άκρων έχοντας στις τάξεις των κορυφαίων τον Μανώλη Σάλιακα και σκόρερ τον Ντάσνερ στο 15ο και το 42ο λεπτό. Ο Έλληνας αμυντικός είχε άμεση συμμετοχή στο 2ο τέρμα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι με σημαντικές απουσίες στη γραμμή κρούσης, άγγιξαν – ενδιάμεσα – την ισοφάριση με κεφαλιά του Βρετανού Χάμφρεϊς στο δοκάρι (37′) ενώ στην επανάληψη ευτύχησαν να ξαναμπούνε στο ματς με ένα απίθανο αυτογκολ του Εσθονού αμυντικού Μετς στο 50′. ΄Όμως παρά το ψυχολογικό αβαντάζ δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ένα ακόμη τέρμα. Οι δύο τερματοφύλακες είχαν καλές επεμβάσεις ως το φινάλε του ματς που βρήκε τους φιλοξενούμενους σε πελάγη χαράς.

Με την ήττα της η Πάντερμπορν έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην προνομιούχο 3η θέση, την οποία πάντως “ορέγεται” η Ζανκτ Πάουλι με την νίκη της