Πάντερμπορν – Φορτούνα Ντίσελντορφ 4-1 : Με ουσία και κυνικότητα! (hls)

Πιο αποτελεσματική και με λιγότερα λάθη στην άμυνα η Πάντερμπορν νίκησε 4-1 την Φορτούνα του Ντίσελντορφ

Αμφότεροι στο Πάντερμπορν ήξεραν το πόσο σημαντικό ήταν αυτό το ματς καθώς τόσο οι γηπεδούχοι όσοι και η Φορτούνα ήθελαν μόνον νίκη προκειμένου να μείνουν σε τροχιά κορυφής. Οι δύο ομάδες έδειξαν εξ αρχής πως γνώριζαν και τις ατέλειες της “απέναντι” πλευράς” που είχαν να κάνουν κυρίως με την ανασταλτικές αδυναμίες, γι’ αυτό και οι περισσότερες φάσεις του αγώνα είχαν αφετηρία αφενός την πίεση στα 2/3 του γηπέδου κι αφετέρου σε λάθη στις δύο άμυνες!

Στο 37′ ο Πιέλιγκερ με προβολή άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ και με περισσότερη πίεση η ομάδα του έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Κομβικό σημείο του ματς, το 10λεπτο από το 57ο ώς το 67ο λεπτό. Εκεί μια από τις απροσεξίες στα μετόπισθεν της Πάντερμπορν ο Πολωνός Καρμπόβνικ κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο 35χρονος φορ Χένιγκς.

Όμως πριν κοπάσουν τα πανηγύρια ο Χόγιες με κοντινή προβολή, έκανε το 2-1. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν περισσότερο επηρεασμένοι κάτι που φάνηκε άμεσα! Στο 66′ και σε μια ακόμα ολιγωρία της άμυνας, ο Τζούστβαν κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κοσοβάρος Μουσλίγια.

Στην διαδικαστικού χαρακτήρα συνέχεια ο Λέϊπετζ με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Δίκαιη η νίκη των γηπεδούχων. Περισσότερο αγχωμένοι ανασφαλείς οι παίκτες της Φορτούνα. Σημαντική η απουσία του πρώτου τους σκόρερ Κοβνάσκι λόγω καρτών!