Αμβούργο-Καϊζερσλάουτερν 1-1: Πρωταθλήτρια στις ισοπαλίες! (hls)

Για έκτο συνεχόμενοπαιχνίδι η Καϊζερσλάουτερν πήρε ισοπαλία, αυτή τη φορά στο "Φολκπαρστάντιον" από το Αμβούργο, το οποίο προερχόταν από πέντε συνεχόμενες νίκες.

Η πρωτοπόρος ομάδα του Τιμ Βάλτερ προηγήθηκε με τον πρώτο της σκόρερ, τον Ρόμπερτ Γκλάτζελ στο 24ο λεπτό, ο 28χρονος ο οποίος την περίοδο 2016-17 είχε αγωνιστεί στην Καιζερσλάουτερν. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην με εκατέρωθεν ευκαιρίες και ένα συγκλονιστικό φινάλε, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε πέναλτι στο 82΄με τον Κίτελ, ο οποίος νικήθηκε από τον Λούτε και στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα του Σούστερ ισοφάρισε με τον Λόμπινγκερ για το τελικό 1-1.