Ζανκτ Πάουλι-Ανόβερο 0-3: Και λίγα ήταν… (hls)

Το Ανόβερο πέρασε από την «Μίλερντορ Αρίνα» νικώντας με 3-0 την Ζανκτ Πάουλι για την 23η αγωνιστική της 2. Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά και την πολύ μεγάλη αστοχία τους στην επίθεση, ενώ είχαν ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.
Πήραν πολύτιμο τρίποντο και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.
Η Ζανκτ Πάουλι έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στην βαθμολογία.
Το Ανόβερο άνοιξε το σκορ στο 40’ όταν μετά από σέντρα του Τούχερτ, ο Κάϊζερ ανάμεσα από έξι παίκτες της Ζανκτ Πάουλι με άνεση έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Στην επανάληψη ήταν σειρά του Κερκ στο 57’ με κοντινό πλασέ και πάλι μετά από ολιγωρία της άμυνας να κάνει το 0-2.
Στο 72’ νέο λάθος στον χώρο του κέντρου, ο Στόλτζε έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε για το 0-3.
Στο 77’ η Ζακτ Πάουλι κέρδισε πέναλτι το οποίο έχασε δις.
Στην πρώτη εκτέλεση ο Τσίλερ απέκρουσε το κτύπημα του Μπουργκστάλερ.
Ο διαιτητής Ντάνκερτ έδειξε επανάληψη γιατί κινήθηκε από την γραμμή του τέρματος.
Την δεύτερη εκτέλεση ανέλαβε ο Κίερεχ που σημάδεψε το δοκάρι.