Ρέγκενσμπουργκ – Ζανκτ Πάουλι 2-3 : Επιστροφή στις νίκες (hls)

Η Ζάνκτ Πάουλι επέστρεψε στις νίκες και στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας στην δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Νίκησε δύσκολα την Ρέγκενσμπουργκ εκτός έδρας με 3-2.

Μέσα σε δώδεκα λεπτά η Ζανκτ Πάουλι πέτυχε δύο γκολ με τους Αμενίντο (7′) και Μπούργκσταλερ (11′) στο Γιάνσταντιον, ένα γήπεδο στο οποίο δεν είχε νικήσει ποτέ. Οι πειρατές πήραν το προβάδισμα απέναντι στην ντεφορμέ Ρέγκενσμπουργκ και θα μπορούσαν, αν ήταν πιο προσεκτικοί, να πετύχουν περισσότερα γκολ.

Άλλη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να το πιστεύουν και να μειώνουν με στημένη μπάλα και σκόρερ τον Άλμπερς (56′).

Οι φιλοξενούμενοι με τέλεια αντεπίθεση έφτασαν στο 1-3 με σκόρερ τον Κιερέ (66′) αλλά ο Ότο μείωσε ξανά (72′).

Φινάλε θρίλερ με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες με Μπεσούσκοφ (78′) και Άλμπερς (90+). Η Ζανκτ Πάουλι επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγώνες και έστω και προσωρινά είναι πρωτοπόρος στην δεύτερη κατηγορία.

Νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της την Ρέγκενσμπουργκ εκτός έδρας.

Ρέγκενσμπουργκ (3/4/1/2) : Μάγερ – Μπράιτκροϊτς, Γκίμπερ (89′ Τσαλισκάνερ), Κένεντι – Ζάλερ (46′ Φάμπερ), Μπουκάλφα (82′ Μπέστε), Μπεσούσκοβ, Γκουβάρα (88′ Γιλντιριμ) – Σινγκ – Άλμπερς, Σιπνόσκι (46′ Ότο)

Ζανκτ Πάουλι (4/4/2) : Βασίλι – Τσάντερ, Τσίραϊς (59′ Τζβιγκάλα), Μέντιτς, Πακαράντα – Σμιθ, Ίρβαϊν, Χάρτελ (81′ Μπάιφους), Αμενίντο (57′ Κιερέ) – Ντίτγκεν (81′ Μακίενοκ), Μπούργκσταλερ (81′ Ματάνοβιτς)