Σανκτ Πάουλι-Σάλκε 2-1: Νίκη κορυφής με αέρα 6 πόντων (hls)

Η Σανκτ Πάουλι, νίκησε με 2-1 την Σάλκε στο «Μίλερντορ Στάντιον» για την 16η αγωνιστική της 2.Bundesliga.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Με αυτό το τρίποντο η πρωτοπόρος, ξέφυγε με 6 βαθμούς από την δεύτερη στον πίνακα Ντάρμσταντ.
Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν και σημείωσαν τα δύο τους γκολ, ενώ θα μπορούσαν να έχουν βάλει κι άλλα.
Σκόρερ και των δύο, ο Γκουίντο Μπουργκστάλερ.
Το πρώτο στο 20’ με πολύ δυνατό σουτ και το δεύτερο στο 39’ με γυριστή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πακαράντα.
Έφτασε τα 14 ο Αυστριακός και είναι πρώτος σκόρερ της κατηγορίας.
Στην επανάληψη η Σάλκε ανέβασε ρυθμό, πίεσε αλλά τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 74’ με κεφαλιά του Ζάλαζαρ, μετά από σέντρα του Ουβεγιάν.