Ντάρμσταντ-Βέρντερ Βρέμης 3-0: Άλμα στην 5η θέση (hls)

Η Ντάρμσταντ επικράτησε στο «Μερκ Στέντιον» της Βέρντερ Βρέμης για την 10η αγωνιστική της 2.Bundesliga.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έκαναν βαθμολογικό άλμα από την 10η στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Η Ντάρμσταντ μετά από ένα ανούσιο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με πολλή τακτική και προσοχή στην άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί στο 45’, μ’ ένα καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Χόλαντ.
Στην επανάληψη, στο 59’ η Βέρντερ πλησίασε στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Ρομάνο Σμιντ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σούχεν.
Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λούκα Πφάιφερ.
Στο 65’ πήρε λάθος πάσα από τον Ραπ και μόνος πλάσαρε τον Ζέτερερ για το 2-0.
Και έξι λεπτά αργότερα στο 71’, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κέμπε, ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια την άμυνας της Βέρντερ και με πλασέ νίκησε τον Ζέτερερ για το 3-0.
Η Βέρντερ προσπάθησε να βγει μπροστά αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν μια κεφαλιά του Ντουκς στο 75’ ν’ αποκρούσει και πάλι εντυπωσιακά ο Σούχεν σε κόρνερ.