Μπαρτσελόνα-Γκραν Κανάρια 95-89: Deja vu του Πειραιά, νίκη στη παράταση και τώρα… Ολυμπιακός

Χάρη σε τρεις βολές του Πάρκερ στο τέλος, η Μπαρτσελόνα έστειλε το ματς στη παράταση και τελικά νίκησε με 95-89 εντός έδρας την Γκραν Κανάρια και τώρα στρέφει το ενδιαφέρον της στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Λίγες μέρες πριν το συναπάντημα με τον Ολυμπιακό για το Game 5 της σειράς των playoffs της Euroleague, η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε στο “Παλάου” την Γκραν Κανάρια στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Liga Endesa. Με το μυαλό ξεκάθαρα στον αγώνα με τους “ερυθρόλευκους“, η Μπαρτσελόνα “θυμήθηκε” να παίξει στην τελευταία περίοδο, γύρισε διαφορά 20 πόντων κι έφτασε στο -3, και με τρεις βολές του Πάρκερ σε “νεκρό” χρόνο, έστειλε το ματς στη παράταση. Εκεί ήταν η πιο ψύχραιμη ομάδα και νίκησε με 95-89. Στο 22-10 ανέβηκαν οι “μπλαουγκράνα“, έπεσαν στο 20-12 οι φιλοξενούμενοι.

Ο Λαπροβίτολα ήταν αυτός που γύρισε το παιχνίδι για την ομάδα του Γκριμάου με 29 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Πάρκερ να ακολουθεί με 12 και τον Βέσελι με 11. Για την Γκραν Κανάρια, που κρατούσε τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο πρώην “ερυθρόλευκος” Ίθαν Χαπ πέτυχε 22 πόντους με 9/11 δίποντα και 6/6 βολές, ακολούθησε ο Μπρουσίνο με 14 κι ο Γάλλος Πελός με 13.

Το ματς

Αρχική πεντάδα για την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου ήταν οι Σατοράνσκι, Λαπροβίτολα, Αμπρίνες, Ντα Σίλβα, Ερνανγκόμεθ, με τον Κάλινιτς να μένει εκτός αποστολής. Η Μπαρτσελόνα ήταν κοντά στο σκορ χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση των Σατοράνσκι και Γουίλι, αλλά με τους υπόλοιπους να υστερούν. Από την άλλη, οι Νίκολας Μπρουσίνο και Ίθαν Χαπ δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, με την Γκραν Κανάρια να είναι μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Η Μπαρτσελόνα είχε 8 περισσότερα ριμπάουντ στην ανάπαυλα, αλλά μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 13 λάθη.

Το ρεσιτάλ λαθών της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε, με την Γκραν Κανάρια να φτάνει στο +14 με σερί 10-0 (33-47). Οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να σταματήσουν την ορμητικότητα των φιλοξενούμενων, καθώς τώρα έχαναν και την κυριαρχία στα ριμπάουντ. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 20 (45-65) μέχρι το μικρό ξέσπασμα του Λαπροβίτολα για το 50-65.

Ο Αργεντίνος γκαρντ συνέχισε το κρεσέντο του, μειώνοντας σε 55-65 κι αργότερα έγινε το 57-65. Σερί 12-0 για τους “μπλαουγκράνα”, που έδειχναν να “ξυπνούν”. Στη συνέχεια, μείωσαν στους 3 με τρίποντο του Λαπροβίτολα κι αργότερα στον πόντο (74-75), αλλά ο Μπάσας με σουτ έξω από τα 6,75 έκανε το 74-78. Νέο τρίποντο του Αργεντινού και 77-80, με 21 δεύτερα να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, η Μπαρτσελόνα θα κλέψει τη μπάλα στην επαναφορά των φιλοξενούμενων, θα αστοχήσει 2 φορές σε τρίποντο μέχρι να πάρει τη μπάλα ο Τζαμπάρι Πάρκερ. Έτσι, σαν deja vu του Game 3, πήρε τρεις βολές σε “νεκρό” χρόνο χάρη σε φάουλ του Μπρουσίνο για να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπάρτσα μπόρεσε να πάρει προβάδισμα και τελικά να φτάσει σε μια πολύ αγχωτική νίκη, πριν το συναπάντημα με τους “ερυθρόλευκους” στο ίδιο γήπεδο την Τετάρτη το βράδυ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-37, 50-65, 80-80, 95-89

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Ρούμπιο 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σατοράνσκι 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμπρίνες 9 (1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάρκερ 15 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέσελι 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπριθουέλα 4, Ερνανγκόμεθ 7, Λαπροβίτολα 29 (5/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/23 βολές, 23/37 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 21 λάθη,