Mπανταλόνα-Ρεάλ 73-83: «Βreak» στο «break στους τελικούς της Liga Endesa

Οι γηπεδούχοι μείωσαν το προβάδισμα των 30 πόντων της πρωταθλήτριας Ευρώπης, μέχρι τους οκτώ στην τέταρτη περίοδο.

Η Mπανταλόνα στον πρώτο τελικό των ισπανικών πλει οφ, είχε νικήσει την Ρεάλ στην Μαδρίτη, χάριν στους 30 πόντους και τα 8 εύστοχα τρίποντα του Κάιλ Γκάι, αλλά η πρωταθλήτρια Ευρώπης 2023, όπως έκανε και στα πλει οφ της Ευρωλίγκα, κόντρα στην Παρτίζαν, αντέδρασε άμεσα και στον δεύτερο τελικό, στην Μπανταλόνα, νίκησε 83-73 και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας που διαθέτει.

Η “βασίλισσα” προηγήθηκε μέχρι και 30 πόντους (67-37), αλλά στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 πόντους, χωρίς να φτάσουν σε ολική ανατροπή, λόγω και της αφύπνισης των παικτών του Ματέο.

Ο Μούσα παρήγαγε 25 πόντους σε 23 λεπτά, οι Γιαμπουσέλε και Χεζόνια τον ακολούθησαν στο σκορ, ενώ από την Μπανταλόνα, ο Κάιλ Γκάι σκόραρε 20 πόντους.

Δεκάλέπτα: 16-25, 32-48, 43-70, 73-83