Εύκολο 1-0 για τη Μονακό, στα… ρηχά ο Γουενμπανιάμα (hls)

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν ο 1ος τελικός των Γαλλικών πλέι οφ.

Μόνο που αυτή η παράσταση δεν αφορούσε τον Βίκτορ Γουενμπανιάμα αλλά την υπερηχητική Μονακό η οποία έκανε το 1-0 με άνετη νίκη (87-64) επί της Μετροπολιτάν. Με τον Γουενμπανιάμα σε κακό βράδυ και την άμυνα της Μονακό να τον κρατάει στους 8 πόντους οι γηπεδούχοι καθάρισαν από νωρίς τον αγώνα. Με ένα ξέφρενο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν στη Μπολυόν-Λεβουλουά ότι ακριβώς τους….έκανε ο Ολυμπιακός στον ημιτελικό του Κάουνας. Επί μέρους σκορ 29-6 στη δεύτερη περίοδο, σκορ ημιχρόνου 52-21 και τα όσα ακολούθησαν ήταν…..διαδικαστικά!

ΜΟΝΑΚΟ: Μπράουν 10, Οκόμπο 10, Λόιντ 7, Μπλοσομγκέιμ 10, Μακούντου 4, Κουτίρ 2, Ντιάλο 14, Μοτιεγιούνας 8, Ουατάρα 3, Στράζελ 7, Τζέιμς 12

ΜΠΟΥΛΟΝ-ΛΕΒΑΛΟΥΑ ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ 92: Κουλιμπαλί 7, Γουενμπανιάμα 8, Τζόουνς 4, Κονατέ 2, Σι 4, Χο Γιου Φατ 6, Μπεσόν 2, Τόμας 6, Τραορέ 13, Μπάρι Μπράουν 7