Bιλερμπάν-Μετροπολιτάν 86-59: Η «καρδιά» της πρωταθλήτριας και το ένστικτο επιβίωσης (hls)

H Βιλερμπάν μείωσε σε 1-2 νίκες και θα υποδεχτεί ξανά την Μετροπολιτάν σε τέταρτο τελικό (4/6).

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας 2022, Βιλερμπάν με δυνατό ένστικτο επιβίωσης νίκησε στον τρίτο ημιτελικό των γαλλικών πλει οφ, την Μετροπολιτάν Μπουλόν-Λεβαλουά (86-59) και μείωσε σε 2-1, μετά τις ήττες που είχε γνωρίσει στο Παρίσι στους δυο πρώτους ημιτελικούς, με αποτέλεσμα να έχει την ευκαιρία ισοφάρισης σε 2-2, αν επικρατήσει και στον τέταρτο αγώνα, την Κυριακή (4/6) και πάλι στο
“Αστρομπάλ”.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με αυτοσυγκέντρωση και στα 4 δεκάλεπτα, δεν έχασαν το προβάδισμα του σκορ σε κανένα χρονικό σημείο της αναμέτρησης και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε επιμέρους σκορ 25-16 και 24-9, φτάνοντας σε εύκολη επικράτηση. Στην τέταρτη περίοδο, η Βιλερμπάν δεν δέχτηκε πόντο από τους φιλοξενούμενους στα πρώτα 5 λεπτά, χάριν στην αποτελεσματική άμυνα της και με πρωταγωνιστή τον Ομπάσοχαν στην επίθεση, παίρνοντας την “σκυτάλη” από τον Μπόστ που είχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ακύρωσε το πρώτο match ball πρόκρισης των Παριζιάνων.

Δεκάλέπτα: 21-17, 37-34, 62-50, 86-59