Μονακό – Μπουργκ 105-99: Οκόμπο και Τζέιμς υπέγραψαν το 2-0 σε χορταστικό ματς (hls)

Η Μπουργκ έβαλε δύσκολα στη Μονακό, η οποία βρήκε τον τρόπο να πάρει αποφασιστικό προβάδισμα στην ημιτελική σειρά.

Το πράγμα φάνηκε από την πρώτη περίοδο, στην οποία σημειώθηκαν 64(!) πόντοι και η Μπουργκ προηγήθηκε 34-30, αφού κανείς δεν είχε ιδιαίτερη διάθεση να παίξει άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τον Πάλμερ να εκτελεί από μακριά προηγήθηκαν 55-49 στο ημίχρονο, στέλνοντας το μήνυμα τους.

Η Μονακό αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε άμυνα και ανέβασε τη διαφορά ως τους 11 πόντους με τρομερό τον Οκόμπο σε εκτέλεση και δημιουργία (21π, 10ας), όμως η Μπουργκ βρήκε τον τρόπο να πάει το ματς στο σουτ (97-95, 101-99). Η Μονακό αποδείχτηκε ψυχρεμότερη στο φινάλε και πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Για τους νικητές ο Τζέιμς είχε 19 πόντους αλλά με 6/16 σουτ (5ας), ο Ντιάλο 16 με 5/7 σουτ, ο Μπράου, 10, όσους και οι Μοτιεγιούνας-Χολ.

Για την Μπουργκ ο Πάλμερ είχε 21, ο Φλόιντ 20, ο Μπριμά 16 (8ρ) και ο Κουρμπί 10.