Τσεχία-Ελλάδα 97-72: Όνειρο ήταν και πάει…

Στο κρισιμότερο ματς για την πρόκριση στο Ολυμπιακό Τουρνουά η Εθνική έκανε τη χειρότερη εμφάνισή της στον Καναδά και έμεινε εκτός από τους Αγώνες στο Τόκιο

Μια κακή Ελλάδα παρουσιάστηκε και έχασε με… κάτω τα χέρια από την Τσεχία με 97-72 στον τελικό του Προολυμπιακού. Το σύνολο του Γκίνζμπουργκ εμφανίστηκε καλύτερο και πιο έτοιμο από εκείνο του Ρικ Πιτίνο και δίκαια πήρε την πρόκριση και το εισιτήριο για το Τόκιο.

Η «γαλανόλευκη» πάλεψε μόνο στο πρώτο μέρος και έφτασε στο μέχρι το -4 λίγο πριν το ημίχρονο (47-43). Μετά την ανάπαυλα όμως δεν… μπήκε ποτέ στο παρκέ και «λύγισε» από την ανωτερότητα των Τσέχων. Διψήφιοι για την Εθνική μας ήταν οι Παπαγιάννης με 14, Λαρεντζάκης και Μήτογλου με 12 και Σλούκας με 11, με τους δύο πρώτους να εμφανίζονται μαχητικοί στο διάστημα που η Επίσημη Αγαπημένη προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Από την απέναντι πλευρά κανείς από τους Τσέχους δεν υστέρησε. Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άουντα, που σημείωσε 20, ενώ και ο Βέσελι έκανε μια πολυδιάστατη εμφάνιση έχοντας 16 με 7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Νευρική αρχή και κακή άμυνα

Με τους Καλάθη, Σλούκας, Γιαννόπουλο, Μήτογλου και Παπαγιάννη εκκίνησε το ματς ο Ρικ Πιτίνο, ο οποίος έμεινε απογοητευμένος ξανά από την εικόνα της Εθνικής μας στα πρώτα λεπτά. Ο Αμερικανός προπονητής παρακολούθησε τους παίκτες του να μην μπαίνουν όπως πρέπει στο ματς και αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ στα πρώτα λεπτά, καθώς βρισκόμασταν 15-4 πίσω στο σκορ. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Παπαγιάννης ήταν αυτός που είχε σκοράρει, πριν η Επίσημη Αγαπημένη βγάλει αντίδραση και μειώσει σε 22-15, βελτιώνοντας την παρουσία της στην άμυνα, που αποτελούσε την… αχίλλειο πτέρνα της. Όμως οι Τσέχοι δεν… φοβήθηκαν την ανάκαμψη των Ελλήνων και έκλεισαν το Α’ δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 32-22.

Παπαγιάννης και Λαρεντζάκης την κράτησαν «όρθια» στο πρώτο μέρος

Η εικόνα στο Β’ δεκάλεπτο παρέμενε ίδια, με την Εθνική μας να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά και να πλησιάζει συνεχώς είτε στους 5 είτε στους 6 πόντους. Ο Σλούκας αφυπνίστηκε και μείωσε σε 36-31 με τρίποντο! Το ίδιο έκανε και λίγο αργότερα ο Κατσίβελης, που έφερε ξανά τη διαφορά από το 40-31 στο 15′, στο 45-40. Όμως οι Τσέχοι άντεχαν, αν και ο Λαρεντζάκης σκόραρε για τη μικρότερη διαφορά και το 47-43 με ένα λεπτό για το ημίχρονο. Όμως ο Σενχάλ έβαλε buzzer-τρίποντο για το 50-43 του ημιχρόνου. Κορυφαίοι στο πρώτο μέρος και δη μέχρι το 20′ ήταν οι Παπαγιάννης με 12 πόντους και Λαρεντζάκης με 10, οι οποίοι και κρατούσαν μέχρι εκείνο το σημείο την Εθνικής μας στο ματς!

«Κατέρρευσε» στην τρίτη περίοδο

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να σκοράρει στα πρώτα δύο λεπτά του Γ’ δεκαλέπτου, με το σκορ να πηγαίνει με το… ζόρι στο 52-45. Απο εκεί και έπειτα η Τσεχία «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 29-9 (!) με το οποίο βρέθηκε μπροστά 81-54 στο 30′, Τι συνέβη; Η Εθνική μας κατέρρευσε από την καλή άμυνα των αντιπάλων της και σε συνδυασμό με την… ανύπαρκτη δική της η διαφορά έφτασε στο -27 στη λήξη της περιόδου!

Αποδέχτηκε τη μοίρα της…

Η Επίσημη Αγαπημένη προσπάθησε να βγάλει αντίδραση έστω και σε αυτό το σημείο, μην μπορώντας όμως να κατορθώσει να το πετύχει. Μάλιστα στο 33′ η ιαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της σε εκείνο το σημείο, στο -32 (89-57). Ο Πιτίνο έκανε διαρκώς αλλαγές, χωρίς όμως να καταφέρνει να αλλάξει πολλά, με τη διαφορά να «κλείνει» στο -25 και το 97-72 να είναι το τελικό σκορ…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 20 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Μπάλβιν 14 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μποχάτσικ 15 (3), Παλίζα, Πέτερκα, Σαμούρα, Σατοράνσκι 12, Σιλμπ 8 (4/4 δίποντα), Σενάλ 9 (3/4 τρίποντα), Σιρίνα 3 (1), Βέσελι 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Βιοράλ

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο, Καλάθης 9 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Κασελάκης, Κατσίβελης 5, Καββαδάς, Λαρεντζάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σλούκας 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη)