Προελαύνουν προς τον τελικό οι Σπερς

Την τρίτη του νίκη (104-93) σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς απέναντι στους Μέμφις Γκρίζλις.

Την τρίτη του νίκη (104-93) σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς απέναντι στους Μέμφις Γκρίζλις και πλέον απέχουν μια νίκη από τον τελικό του ΝΒΑ. Τα «σπιρούνια» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους εκτός έδρας και έδειξαν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν. Οι Σπερς ετοιμάζονται να δώσουν το «παρών» σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 2007.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφερα να αιφνιδιάσουν τους Σπερς, καθώς στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 16 πόντους (29-13). Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 44-40 για τους Γκρίζλις, με τους Σπερς να φέρνουν το ματς στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με το σκορ της κανονικής περιόδου να είναι 86-86. Στον έξτρα χρόνο ο αγώνας ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν τη νίκη και παράλληλα ένα σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάρκερ με 25 πόντους και πέντε ασίστ, ενώ ο Ντάνκαν σταμάτησε στους 24 πόντους και στα δέκα ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Κόνλεϊ είχε 20 πόντους και ο Γκασόλ 16. Επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων, την Τρίτη στο Μέμφις.

Οι περίοδοι: 29-13, 44-40, 65-64, 86-86, 93-104

Οι πόντοι:

Γκρίζλις: Κόνλεϊ 20, Γκασόλ 16, Ράντολφ 14, Ποντέξτερ 15, Άλεν 12, Πρινς 7, Μπέιλες 7, Άρθουρ 2, Ντούλινγκ, Ντέιβις, Λιούερ.

Σπερς: Πάρκερ 26, Ντάνκαν 24, Τζινόμπιλι 19, Σπλίτερ 11, Μπόνερ 8, Ντιό 7, Λέοναρντ 4, Γκριν 3, Νιλ 2, Τζόζεφ.