Ο Γκριν ντύθηκε Ντουράντ και “άλωσε” το Πόρτλαντ (photo)

Ο Ντρέιμοντ Γκριν πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τρίτο τελικό της Δύσης και με triple double οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στη νίκη 110-99 και στο 3-0 στη σειρά.

Ο Ντρέιμοντ Γκριν πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τρίτο τελικό της Δύσης και με triple double οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στη νίκη 110-99 και στο 3-0 στη σειρά. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και δώδεκα ασίστ, σε 38,23 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, είχε τέσσερα κλεψίματα και ένα κόψιμο. Από εκεί και πέρα, ο Στεφ Κάρι σημείωσε 36 πόντους, έχοντας όμως 6/16 σουτ τριών πόντων, ενώ στους 19 πόντους σταμάτησε ο Κλέι Τόμπσον με 1/5 σουτ τριών πόντων.

Από την άλλη πλευρά, ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ είχε 23 πόντους για τους γηπεδούχους, σε 38,22 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Ντάμιαν Λίλαρντ σημείωσε 19 πόντους. Στους 16 πόντους ο Μάγερς Λέοναρντ και στους δώδεκα ο Έβαν Τέρνερ. Δεν πήραν βοήθειες από τον πάγκο τους οι γηπεδούχοι και έχασαν την επαφή με το σκορ στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Μέχρι τότε το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό και οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να φτάσουν στη νίκη και στη μείωση της σειράς των τελικών της Δύσης.

Οι πόντοι:

Μπλέιζερς: Χάρκλες 6, Αμινού 2, Λέοναρντ 16, Μακ Κόλουμ 23, Λίλαρντ 19, Χουντ 3, Κάρι 5, Κόλινς 6, Καντέρ 7, Τέρνερ 12

Ουόριορς: Ιγκουοντάλα 2, Γκριν 20, Τόμπσον 19, Κάρι 36, Λούνεϊ 8, Μακ Κίνι 5, Λίβινγκστον 6, Μπελ 6, Κουκ 6, Γερέμπκο 2