Έγραψε ιστορία ο Ουάσινγκτον (video)

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον ήταν το κεντρικό πρόσωπο της νίκης των Χόρνετς επί των Μπουλς με 126-125.

Ο ρούκι των γηπεδούχων, πέτυχε 27 πόντους, τους περισσότερους στην ιστορία της ομάδας του για παίκτη που πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ, ενώ σκόραρε επτά τρίποντα, άλλο ένα ρεκόρ για παίκτη στην πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα!

Οι Χόρνετς πέτυχαν 23 τρίποντα κάνοντας επίσης νέο ρεκόρ για εναρκτήριο παιχνίδι ΝΒΑ – το προηγούμενο ήταν 19 -, με τον Γκρέιαμ να ακολουθεί τον Ουάσινγκτον στο σκοράρισμα με 23 πόντους (έξι τρίποντα) και τον Μπέικον να έχει 22, με κρίσιμους πόντους στο τέλος.

Για τους Μπουλς δεν έφτανε η φοβερή εμφάνιση του Μάρκανεν με 35 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ οι Γιανγκ και Γουάιτ είχαν από 17.

Οι Χόρνετς προηγήθηκαν με 63-55 στο ημίχρονο, αλλά οι Μπουλς πήραν προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα της τέταρτης με επιμέρους 11-1.

Οι Χόρνετς απάντησαν με τρία σερί τρίποντα για να πλησιάσουν και στη συνέχεια ο Μπέικον με συνεχόμενους πόντους καθάρισε για τους γηπεδούχους.