Πέισερς-Σέλτικς 111-114: Ετοιμάζονται να «σκουπίσουν» οι «Κέλτες» (video)

Οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν 114-111 τους Ιντιάνα Πέισερς εκτός έδρας και έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Μάλιστα οι «Κέλτες» κατάφεραν να επιστρέψουν από το -18, για να φτάσουν στη νίκη και να απέχουν ένα βήμα από τους μεγάλους τελικούς. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και μετά το 32-31 υπέρ των Σέλτικς στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο +12 (69-57), για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι «Κέλτες» αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και μείωσαν στους εννέα (90-81) πριν την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Εκεί κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να σημειώσουν την τρίτη τους νίκη στη σειρά.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους. Μάλιστα, είχε και δέκα ριμπάουντ κάνοντας double double. Ο Τζέιλεν Μπράουν σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ ο Αλ Χόρφορντ είχε 23. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Άντριου Νέμπχαρντ σημείωσε 32 πόντους, ενώ ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ είχε 23 πόντους. Από 22 πόντους είχαν οι Μάιλς Τέρνερ και Πασκάλ Σιάκαμ. Ο πρώτος είχε και δέκα ριμπάουντ, κάνοντας double double. Οι γηπεδούχοι είχαν 5/22 τρίποντα και 43 ριμπάουντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/46 τρίποντα και 36 ριμπάουντ. Δείτε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, στο παρακάτω βίντεο.

Οι πόντοι:

Πέισερς: Νέσμιθ 4, Σιάκαμ 22, Τέρνερ 22, Νέμπχαρντ 32, Τόπιν 4, ΜακΚόνελ 23, Τζάκσον 2, ΜακΝτέρμοτ 2

Σέλτικς: Μπράουν 24, Τέιτουμ 36, Χόρφορντ 23, Ουάιτ 13, Χόλιντεϊ 14, Πρίτσαρντ 2, Τίλμαν 2