Σανς-Κινγκς 119-117: Μια επική ανατροπή (video)

Οι Φοίνιξ Σανς κατάφεραν να επιστρέψουν από το -22 και να πάρουν τη νίκη 119-117 επί των Σακραμέντο Κινγκς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο. Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 29 πόντους, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 27. Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε double double με 16 πόντους και έντεκα αίστ, ενώ double double έκανε και ο Γιουσού Νούρκιτς με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε triple double με 21 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και έντεκα ασίστ. Ο ΝτεΆαρον Φοξ σημείωσε 33 πόντους και ο Κίγκαν Μάρεϊ 18. Καλή εμφάνιση από τον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος είχε 14 πόντους, δυο ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος σε 17:41 λεπτά συμμετοχής. Αυτή ήταν η 22η φετινή νίκη των «ήλιων» σε 40 αγώνες, ενώ οι «Βασιλιάδες» γνώρισαν τη 17η φετινή τους ήττα, επίσης σε 40 αγώνες. Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης, στο παρακάτω βίντεο.

Οι πόντοι:

Σανς: Άλεν 29, Ντουράντ 27, Νούρκιτς 10, Μπιλ 13, Μπούκερ 16, Γκόρντον 13, Μετού 6, Γιούμπανκς 3, Οκόγκιε 2

Κινγκς: Μάρεϊ 18, Μπαρνς 8, Σαμπόνις 21, Χουέρτερ 10, Φοξ 33, Μονκ 13, Βεζένκοφ 14