Χιτ-Νάγκετς 95-108: Ένα βήμα πριν τον τίτλο (vid)

Οι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν 108-95 τους Μαϊάμι Χιτ εκτός έδρας και πλέον απέχουν μια νίκη από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στο ΝΒΑ (3-1).

Οι Χιτ είχαν την ελάχιστη δυνατή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20), όμως ο Νάγκετς ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (55-51). Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και αύξησαν τη διαφορά τους στο +13 (86-73), για να φτάσουν τελικά στη νίκη 108-95 και να απέχουν μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Άαρον Γκόρντον, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, με ¾ σουτ τριών πόντων.. Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε double double με 23 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ ο Μπρους Μπρόαυν έδωσε σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο, με τους 21 πόντους που σημείωσε. Double double και από τον Τζαμάλ Μάρεϊ, ο οποίος είχε 15 πόντους και δώδεκα ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζίμι Μπάτλερ σημείωσε 25 πόντους και ήταν κορυφαίος των γηπεδούχων. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο έκανε double double με 20 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Κάιλ Λόουρι. Από δώδεκα πόντους είχαν οι Κέβιν Λαβ και Ντάνκαν Ρόμπινσον. Δείτε τις καλύτερες στιγμές των φιλοξενούμενων από το συγκεκριμένο ματς, στο παρακάτω βίντεο.

Οι πόντοι:

Χιτ: Μπάτλερ 25, Λαβ 12, Αντεμπάγιο 20, Βίνσεντ 2, Μάρτιν 11, Λόουρι 13, Ρόμπινσον 12

Νάγκετς: Πόρτερ 11, Γκόρντον 27, Γιόκιτς 23, Κάλντγουελ-Πόουπ 7, Μάρεϊ 15, Μπ. Μπράουν 21, Κ. Μπράουν 1, Γκριν 3