Χιτ-Νάγκετς 94-109: Break και προβάδισμα για τον τίτλο (vid)

Οι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν 109-94 τους Μαϊάμι Χιτ εκτός έδρας και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, τελειώνοντας τον αγώνα με triple double και οδηγώντας την ομάδα του στη μεγάλη νίκη. Ο Σέρβος σέντερ είχε 32 πόντους, 21 ριμπάουντ και δέκα ασίστ σε 43,44 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, είχε δυο τάπες και τρία λάθη. Triple double και από τον Τζαμάλ Μάρεϊ, ο οποίος είχε 34 πόντους, δέκα ριμπάουντ και δέκα ασίστ. Στους 15 πόντους ο Τζεφ Γκριν για τους φιλοξενούμενους. Οι Γιόκιτς και Μάρεϊ έγιναν οι πρώτοι συμπαίκτες που κάνουν στο τελικό του ΝΒΑ triple double με πάνω από 30 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 28 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο σταμάτησε στους 22 πόντους. Ο Κάλεμπ Μάρτιν είχε δέκα πόντους και ήταν ο τρίτος και τελευταίος παίκτης των γηπεδούχων, με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στην πρώτη περίοδο, με τις δυο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ (24-24), όμως στη δεύτερη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +5 (53-48). Οι Νάγκετς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, όπου κατάφερα να χτίσουν διαφορά 13 πόντων (82-68). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα που είχαν και να φτάσουν εύκολα σε μια σημαντική νίκη.

Οι πόντοι:

Χιτ: Μπάτλερ 28, Λαβ, 6, Αντεμπάγιο 22, Στρους 3, Βίνσεντ 7, Μάρτιν 10, Λόουρι 9, Ρόμπινσον 9

Χιτ: Πόρτερ 2, Γκόρντον 11, Γιόκιτς 32, Κάλντγουελ-Πόουπ 6, Μάρεϊ 34, Μπ. Μπράουν 5, Κ. Μπράουν 15, Γκριν 4

Δείτε τις καλύτερες στιγμές των φιλοξενούμενων από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, στο παρακάτω βίντεο.