Νιου Γιορκ Νικς – Ντάλας Μάβερικς 100-121: Βόλτα στο Μεγάλο Μήλο για την παρέα του Λούκα

Οι Ντάλας Μάβερικς χωρίς τον Κέμπα Γουόκερ και με πρωταγωνιστές τους Ντόντσιτς (30π - 7ασ. - 7ριμπ.) και Χάρνταουεϊ (30π - 8 ριμπ.) πέρασαν εύκολα από την Νέα Υόρκη κερδίζοντας τους Νικς.

Οι Μάβερικς πέτυχαν μόλις την δεύτερη νίκη τους μακριά από το Ντάλας (2-8 ρεκόρ) και μπήκαν στην πρώτη δεκάδα της Δύσης βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 11-11. Οι Νικς υπέπεσαν στην 7η ήττα τους στο Γκάρντεν και έπεσαν στο 10-13 στη περιφέρεια της Ανατολής. Οι Μάβερικς αγωνίστηκαν χωρίς το νέο τους μεγάλο απόκτημα Κέμπα Γουόκερ που δεν αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του μέσα στη Νέα Υόρκη.

Οι δύο ομάδες είχαν ένα πρώτο ισορροπημένο ημίχρονο (59-52 για τους Νικς). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο όμως η κατάσταση άλλαξε καθώς ο Τιμ Χάρνταουεϊ (vid) πήρε φωτιά βάζοντας 8 τρίποντα και έφτασε τους 26 πόντους στο καλύτερο φετινό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 13 πόντους στην χειρότερη περίοδο τους, σε αντίθεση με το Ντάλας που πυροβολούσε και έχτισε διαφορά με 41 πόντους (74-93)! Με 18 ασίστ για 8 λάθη η ομάδα του Τζέισον Κιντ ολοκλήρωσε τα τρία δωδεκάλεπτα σε πλεονεκτική θέση, σε αντίθεση με την ομάδα του Τομ Τιποντό που είχε σε εκείνο το σημείου του αγώνα 12 ασίστ για 14 λάθη.

Το Ντάλας δεν άφησε το γκάζι από πόδι με τον Λούκα Ντόντσιτς να δημιουργεί και να σκοράρει με άνεση. Η διαφορά άγγιξε και τους 30 πόντους με τους Μάβερικς να δίνουν παράσταση στο Μεγάλο Μήλο και η τελευταία περίοδος να έχει εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-20, 27-32, 13-41, 26-28