Σέλτικς-Ουόριορς 97-107: Οι “πολεμιστές” αντέδρασαν και ισοφάρισαν

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 107-97 τους Μπόστον Σέλτικς εκτός έδρας και έκαναν το 2-2 στη σειρά των τελικών.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Στεφ Κάρι, ο οποίος έκανε double double με 43 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Επίσης, ο παίκτης των “πολεμιστών” είχε τέσσερις ασίστ στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, την οποία τελείωσε με 7/14 σουτ τριών πόντων. Ο Κλέι Τόμπσον σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Άντριου Ουίγκινς έκανε double double με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, Τζέισον Τέιτουμ έκανε double double με 23 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν σταμάτησε στους 21 πόντους. Ο Μάρκους Σμαρτ σημείωσε 18 πόντους και Ντέρικ Ουάιτ 16.

Οι Σέλτικς μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, τόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-27), όσο και στο ημίχρονο της αναμέτρησης (54-49). Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ, στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-78), κυρίως λόγω των μεγάλων σουτ του Στεφ Κάρι. Οι Σέλτκς προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, όμως από εκεί το σημείο οι “πολεμιστές” έτρεξαν ένα σερί 10-0, το οποίο ουσιαστικά τους έδωσε τη νίκη. Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τα ξημερώματα της Τρίτης (4:00).

Οι πόντοι:

Σέλτικς: Τέιτουμ 23, Χόρφορντ 8, Ρ. Ουίλιαμς 7, Μπράουν 21, Σμαρτ 18, Ουάιτ 16, Γκ. Ουίλιαμς 3, Πρίτσαρντ 1

Ουόριορς: Ουίγκινς 17, Πόρτερ 2, Γκριν 2, Τόμπσον 18, Κάρι 43, Λούνεϊ 6, Πέιτον 5, Πουλ 14