Σέλτικς-Μπακς 89-101: «Τριπλός» Γιάννης και μπρέικ με το… καλησπέρα (vids)

«Μαγική» εμφάνιση για τον άστοχο μεν, all around δε Greek Freak, ο οποίος οδήγησε τα Ελάφια στην άλωση της Βοστώνης και το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός και παρά τα 9/25 σουτ του που οδήγησαν σε 24 πόντους, έκανε όλα τα άλλα στο «Boston Garden» πετυχαίνοντας τριπλ-νταμπλ με 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ, για το 101-89 των Μπακς επί των Σέλτικς.

Συνοδοιπόρος του και πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 25 πόντους (συν 10 ριμπάουντ) και τρομερές άμυνες πάνω στον Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος μόχθησε για το κάθε εύστοχο καλάθι του. Ο σούπερ σταρ των Κελτών σκόραρε 21, αλλά δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να βρει ρυθμό!

Νταμπλ-νταμπλ και για τον Πόρτις με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη ο έτερος αστέρας της Βοστώνης, Τζέιλεν Μπράουν, «πνίγηκε» από την εκπληκτική παρουσία που είχε στα μετόπισθέν του το Μιλγουόκι, μένοντας στους 12 με 4/13!

Τέλος, αξιοσημείωτη ήταν και η ευστοχία των Ελαφιών στο πρώτο μέρος με 10/20, με τα οποία «έκτισαν» τη διαφορά τους σε εκείνο το σημείο και άνοιξαν τους χώρους στη ρακέτα των αντιπάλων τους. Μελανό σημείο βέβαια τα 2/14 στο δεύτερο μέρος…

Οδηγός των Ελαφιών η άμυνα και τα τρίποντα

Με το αναμενόμενη αμυντική προσήλωση μπήκαν οι δύο ομάδες οι οποίες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι που η Βοστώνη «έτρεξε» ένα 8-0 στα μισά του 12λέπτου και ξέφυγε με 19-12 στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο όμως το Μιλγουόκι έβγαλε αντίδραση και από το 24-17, έκανε το δικό του 10-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο 27-24.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο 12λεπτο, με τους Μπακς να «πνίγουν» με την πιεστική τους άμυνα, κρατώντας τους Τέιτουμ και Μπράουν στα χαμηλά με 9 και έξι πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ναι μεν έκλεισε το ημίχρονο με 5/13 σουτ, όμως τα 8 ριμπάουντ του και οι 7 ασίστ του οδήγησαν τα Ελάφια με το υπέρ τους 56-46 στο ημίχρονο. Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε και η ευστοχία τους από τα 7.25, καθώς μετρούσαν 10/20!

Μπρέικ με «τριπλό» Γιάννη και συνοδοιπόρο Χόλιντει

Αν από κάτι μπορεί να… σημαδευτεί η τρίτη περίοδος είναι από το 17-9-9 του Greek Freak, ο οποίος όμως αποχώρησε 3:37 λεπτά πριν το τέλος της με τέσσερα φάουλ και με το σκορ 72-65 υπέρ τους! Παρ’ όλα αυτά και παρά την απουσία του, οι συμπαίκτες του άντεξαν στην πίεσή των Σέλτικς και έκλεισαν με 8 πόντους διαφορά το 12λεπτο, 78-70.

Στο τελευταίο κομμάτι οι Γιάννης και Χόλιντεϊ πήραν από το… χεράκι την ομάδα τους και έκαναν το μπρέικ στη σειρά με το… καλησπέρα, δείχνοντας πως το μέταλλο του πρωταθλητή δε θα λυγίσει τόσο εύκολα.

Άλλωστε ο κορυφαίος παίκτης του ΝΒΑ αυτή την στιγμή είναι στο ρόστερ τους και δείχνει τον δρόμο (αρχικά) για τους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας…

Τα 12άλεπτα: 24-27, 46-56, 70-78, 89-101