Μπακς – Καβαλίερς 112-104: Στον αστερισμό του «27» ο Γιάννης! (vid)

O Γιάννης Αντετοκούνμπο γιόρτασε τα 27α γενέθλιά του με 27 πόντους σε 27 λεπτά στη νίκη των Μπακς με 112-104 επί των Καβαλίερς!

Ούτε να το είχε σχεδιάσει! Ο Greek Freak επέστρεψε στη δράση μετά από δύο αγώνες και οδήγησε τους πρωταθλητές στη 10η νίκη τους σε 11 αγώνες, εντός έδρας επί του Κλίβελαντ.

Ο εορτάζων Γιάννης, την ημέρα που έγινε 27 ετών, έπαιξε 27 λεπτά και είχε 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη.

O δύο φορές MVP του ΝΒΑ ευστόχησε σε όλα τα τρίποντα που επιχείρησε, ενώ πέτυχε τους 15 από τους 27 πόντους του στην τελευταία περίοδο, κάτι που αποδείχτηκε καθοριστικό καθώς οι Καβαλίερς προσπάθησαν να επανέλθουν στο ματς, έχοντας κυνηγήσει το σκορ από τις αρχές της δεύτερης περιόδου και μετά.

Σε καλή βραδιά βρέθηκε επίσης ο Χόλιντεϊ με 20 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ο Μίντλτον είχε 21 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ ακολούθησαν Κόνοτον με 12 πόντους και Πόρτις με 10 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι φέτος οι Μπακς δεν έχουν χάσει σε ματς που έπαιξαν μαζί Γιάννης, Μίντλτον και Χόλιντεϊ.

Για τους «Καβς», 25 πόντους είχε ο Άλεν, 20 ο Μάρκανεν και 15 ο Λαβ.