Μπακς-Χοκς 113-116: “Break” για τα “γεράκια”

Οι Ατλάντα Χοκς έκαναν “break” από το πρώτο ματς των τελικών της Ανατολής και πήραν προβάδισμα έναντι των Μιλγουόκι Μπακς (116-113).

Τα “γεράκια” έτρεξαν ένα σερί 9-2 στα τελευταία 2,30 και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τράε Γιανγκ, ο οποίος σημείωσε double double με 48 πόντους και έντεκα ασίστ. Επίσης, ο παίκτης των φιλοξενούμενων είχε επτά ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 4/13 τρίποντα, σε 41,05 λεπτά συμμετοχής. Ο Τζον Κόλινς είχε 23 πόντου και 15 ριμπόαυντ για τους φιλοξενούμενους, ενώ double double έκανε και ο Κλιντ Κάπελα με δώδεκα πόντους και 19 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε και αυτός double double με 34 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Ο Έλληνας παίκτης είχε επίσης, εννέα ασίστ, δυο κλεψίματα και δυο κοψίματα, σε 41,01 λεπτά συμμετοχής. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε και αυτός double double με 33 πόντους και δέκα ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον έμεινε χαμηλά, καθώς είχε 15 πόντους. Στους έντεκα πόντους ο Μπόμπι Πορτίς.

Οι πόντοι:

Μπακς: Τάκερ 4, Γ. Αντετοκούνμπο 34, Λόπες 7, Μίντλετον 15, Χόλιντεϊ 33, Κόναγκτον 4, Πορτίς 11, Φορμπς 5

Χοκς: Χουέρτερ 13, Κόλινς 23, Κάπελα 12, Μπογκντάνοβιτς 4, Γιανγκ 48, Γκαλινάρι 9, Χιλ 4, Ουίλιαμς 3