NBA: Με «σκούπα» στους ημιτελικούς οι Μπακς, triple-double o Giannis (hls)

Το Μιλγουόκι νίκησε τους Χιτ 120-103 στο Μαιάμι και προκρίθηκε αήττητο, με «σόου» του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Επόμενος αντίπαλος των Μπακς θα είναι ο νικητής από το ζευγάρι Νετς - Σέλτικς και το Μπρούκλιν προηγείται με 2-1 νίκες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε με ασφάλεια και το πρώτο trible-double της καριέρας του σε αγώνα playoffs, διέλυσε με ποικίλους τρόπους την άμυνα των Μαϊάμι Χιτ και τα «ελάφια» προκρίθηκαν, χωρίς ήττα και με τέσσερις νίκες, στους ημιτελικούς της Ανατολής. Το Μαϊαμι ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο, οι Μπακς έδειξαν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν την ανακοπή της πρόκρισης τους. Ο Giannis σκόραρε 20 πόντους, μοίρασε 15 ασίστ και κέρδισε 12 ριμπάουντ και σημείωσε το πρώτο triple-double της καριέρας του στα play offs του ΝΒΑ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λόπεζ (25π.) και ο Φόρμπς σημείωσε 22. Πρώτος σκόρερ των Χιτ, ο Αντεμπάγιο (20π.)

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν το τέταρτο φάουλ του Γιάννη στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να το πετύχουν και ο Έλληνας σταρ έγινε… δημιουργός Αντετοκούνμπο και άφησε στον Μίντλεντον τον ρόλο του εκτελεστή. Οι Μπακς προηγήθηκαν 70-77 στο 30′ και το σερί έφτασε στο 7-23 (70-81). Οι περσινοί πρωταθλητές του ΝΒΑ, επέστρεψαν στην διεκδίκηση της νίκης (89-91), αλλά ο Αντετοκούνμπο συνέχισε να μοιράζει ασίστ και να αξιοποιεί τους συμπαίκτες του.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-22, 64-57, 85-91, 103-120