Μπακς-Ρόκετς 141-133: Δυσκολεύτηκαν τα “ελάφια” με τις “ρουκέτες”

Οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Χιούστον Ρόκετς, έστω και με αρκετή δυσκολία (141-133).

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε double double με 17 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε επτά ασίστ, δυο κλεψίματα και ένα κόψιμο σε 28,34 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Μπρουκ Λόπες με 24 πόντους, ενώ ο Κρις Μίντλετον τον ακολούθησε με 23 πόντους. Δεν αγωνίστηκε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Από την άλλη πλευρά, Κένιον Μάρτιν Τζούνιορ σημείωσε 26 πόντους ενώ ο Κέλι Όλινικ τελείωσε τον αγώνα με double double, καθώς είχε 23 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Στους 19 πόντους ο Άρμονι Μπρουκς και στους 17 ο Ντι Τζέι Όγκουστιν. Αυτή ήταν η 43η εφετινή νίκη των “ελαφιών” σε 67 ματς στην κανονική περίοδο, ενώ οι “ρουκέτες” γνώρισαν την 51η εφετινή τους ήττα, επίσης σε 67 ματς.

Οι πόντοι:

Μπακς: Μίντλετον 23, Γ. Αντετοκούνμπο 17, Λόπες 24, Ντι Βιντσέντσο 18, Χόλιντεϊ 20, Φορμπς 11, Τάκερ 3, Κόναγκτον 7, Πορτίς 16, Τιγκ 2

Ρόκετς: Μάρτιν 26, Λαμπ 14, Όλινικ 23, Τζέφρις 12, Όγκουστιν 17, Μπρουκς 19, Χάουζ 6, Τόμας 16