Ουόριορς-Μπακς 122-121: Εκτέλεση από τη γραμμή των βολών

Δυο βολές του Κέλι Ούμπρε στο φινάλε της αναμέτρησης χάρισαν τη νίκη 122-121 στους Γκόλντεν Στέιτ Ουίοριορς στο ματς με τους Μιλγουόκι Μπακς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο ευκαιρίες με τους Κρις Μίντλετον και Πατ Κόναγκτον για να πάρουν τη νίκη, όμως αστόχησαν ισάριθμες φορές.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Στεφ Κάρι, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 41 πόντους σε 37,47 λεπτά συμμετοχής. Στους 19 πόντους ο Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ, ενώ ο Τζέιμς Ουάισμαν σημείωσε double double με 13 πόντους και δέκα ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε 29 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κρις Μίντλετον σημείωσε 28 πόντους. Καλή εμφάνιση από τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε 10 πόντους σε 19,43 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε πέντε ριμπάουντ και μια ασίστ στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Δεν αγωνίστηκε και σε αυτή την αναμέτρηση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Αυτή ήταν η 24η εφετινή νίκη των “πολεμιστών” σε 51 αναμετρήσεις στην κανονική περίοδο, ενώ τα “ελάφια” γνώρισαν την 18η εφετινή τους ήττα, σε 50 αναμετρήσεις.

Οι πόντοι:

Ουόριορς: Ουίγκινς 9, Γκριν 3, Ουάισμαν 13, Ούμπρε 19, Κάρι 41, Μπάζμορ 18, Λι 2, Λούνεϊ 4, Πουλ 10

Μπακς: Μίντλετον 28, Πορτίς 13, Λόπες 9, Ντι Βιντσέντσο 6, Χόλιντεϊ 29, Κόναγκτον 3, Θ. Αντετοκούνμπο 10, Φορμπς 8, Τιγκ 15