Βίρτους Μπολόνια-Μπρέσια 79-57: Πρώτη θέση στο ιταλικό πρωτάθλημα με διαχείριση ενόψει τελικού Eurocup

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε με 79-57 της Μπρέσια στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος μπάσκετ και πλέον προετοιμάζεται για τον τελικό του Eurocup με αντίπαλο την Frutti Extra Μπούρσασπορ (21:30, 11/05, Novasports 4HD).

Σε ένα παντελώς αδιάφορο παιχνίδι για την Lega Basket Serie A η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Μπρέσια με 79-57.

Η ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση της βαθμολογίας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με 26 νίκες και μόλις 4 ήττες, ενώ η Μπρέσια με ρεκόρ 21-9 ήταν ό,τι και αν συνέβαινε 3η. Ανάμεσα τους φυσικά η Αρμάνι Μιλάνο στην 2η θέση με 23-6 ρεκόρ.

Η Βίρτους έκανε διαχείριση δυνάμεων ενόψει του μεγάλου τελικού του Eurocup με αντίπαλο την Frutti Extra Μπούρσασπορ (21:30, 11/05, Novasports 4HD) αλλά παρόλα αυτά δεν αντιμετώπισε προβλήματα με την Μπρέσια που παρουσιάστηκε από την αρχή έως το τέλος νωθρή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους ο Μάρκο Μπελινέλι, ενώ ο Τόκο Σενγκέλια δεν αγωνίστηκε. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τον Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος κάνει αγώνα δρόμου για να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί και να προλάβει τον τελικό του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-24, 68-43, 79-57