Lega Basket: Η Πέζαρο «σόκαρε» την Αρμάνι (85-82)

O Μορέτι με δυο εύστοχες βολές, ένα δευτερόλεπτο πριν από την λήξη του αγώνα, ισοφάρισε σε 77-77.

Το Πέζαρο αποδείχτηκε ακατάβλητο απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και νίκησε την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, στην παράταση (85-82, καν. διάρκεια 77-77) και έδωσε νέα τροπή στην βαθμολογική κορυφή, καθώς η Βίρτους Μπολόνια που βρίσκεται στην 2η θέση, μείωσε την διαφορά της από την πρωτοπόρο Αρμάνι στις δυο νίκες.

Ο Ντέβον Χολ πήγε στη γραμμή, είχε 1/ 2 βολές και σημείωσε το 75-77 στα 4’’ πριν το τέλος του αγώνα και η άστοχη βολή στοίχισε στους Μιλανέζους. Ο Νταβίντε Μορέτι με δυο εύστοχες βολές από το φάουλ που έκανε ο Τζέριαν Γκράντ, ισοφάρισε σε 77-77, ένα δευτερόλεπτο πριν από την λήξη και στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι σε κρίσιμες επιθέσεις, πέτυχαν 5 πόντους,. ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν δίκαια στην νίκη.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται στο χρόνο υπεροχής στο παρκέ, χωρίς καμία όμως να μπορεί να ξεφύγει από τη σκιά της άλλης. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.