Μια νίκη πριν τον τίτλο η Βίρτους (hls)

Με επική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο η Βίρτους Μπολόνια ισοπέδωσε με 76-58 την Αρμάνι Μιλάνο, έφτασε στην ασφάλέια του 3-0 και απέχει πλέον μια νίκη από την κατάκτηση του Ιταλικού πρωταθλήματος μετά από 20 χρόνια.

Με επική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο η Βίρτους Μπολόνια ισοπέδωσε με 76-58 την Αρμάνι Μιλάνο, έφτασε στην ασφάλέια του 3-0 και απέχει πλέον μια νίκη από την κατάκτηση του Ιταλικού πρωταθλήματος μετά από 20 χρόνια. Λίγα πράγματα άλλαξαν σε σχέση με τους αγώνες στο Μιλάνο με τη σειρά να μεταφέρεται 200 χιλιόμετρα πιο μακριά στη Μπολόνια. Οι γηπεδούχοι με άξονα την εκπληκτική άμυνα τους και τον Κάιλ Γουίμς σε τρομακτική βραδιά καθάρισαν με ένα επι μέρους 24-6 τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΣΕΓΚΑΦΡΕΝΤΟ ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μπελινέλι 7, Παγιόλα 10, Αλιμπέγκοβιτς 5, Μάρκοβιτς 4, Ρίτσι 3, Χάντερ 4, Γουίμς 23, Τεόντοσιτς 12, Γκαμπλ 2, Αμπας 6.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Πάντερ 9, Μίτσοφ 8, Μορασκίνι, Ροντρίγκεθ 4, Ταρζούσκι, Μπιλίνγκα, Σιλντς 14, Μπρουκς 3, Χάινς 4, Ντατόμε 14, Βοιτσεχόσκι