Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Κύμη για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Η Κύμη ήταν η ομάδα που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επικράτησε 74-73 του Περιστερίου έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα και στην πρώτη περίοδο πέτυχαν 25 πόντους δείχνοντας να βάζουν τις βάσεις για την πρόκριση όμως στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν come back και με 22 δικούς τους πόντους έφεραν το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με την Κύμη να χαμογελάει στο τέλος και για πρώτη φορά στην ιστορία της να περνάει στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Παίκτης του αγώνα φυσικά ο Χάροου, ο οποίος δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη πέτυχε καθοριστικό τρίποντο δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα της Εύβοιας.

Να σημειωθεί ότι πριν από λίγες μέρες, στις 27 Οκτωβρίου το Περιστέρι, για το πρωτάθλημα, είχε περάσει “σβηστά” από την Κύμη με σκορ 87-56.